Китайките Чън Цин Чън и Цзя И Фан спряха сестри Стоеви на старта в Бирмингам

Европейските шампионки Габриела и Стефани Стоева отпаднаха в първия кръг на силния турнир по бадминтон от сериите “World Tour Super 1000“ в Бирмингам (Англия), който е с награден фонд 1.1 милиона долара. Най-добрият български дует загуби от водачките в световната ранглиста Чън Цин Чън и Цзя И Фан (Китай) с 11:21, 12:21 за 40 минути. Сестрите играха равностойно до първото прекъсване в мача в първия гейм, което беше при резултат 11:10 за китайките. След това №1 в света направиха серия от 10 на 1 точка и поведоха в резултата. Във втората част Чън и Фан взеха аванс със 17:10 и 18:11 и без проблеми затвориха мача. Габриела и Стефани Стоева, които са действащи европейски шампиони, в момента са под №14 в световната ранглиста. Те изтеглиха възможно най-тежкия жребия на силния турнир в Бирмингам. Водачките в световната ранглиста Чън Цин Чън и Цзя И Фан (Китай), които спечелиха титлата през миналата година, се сочат от специалистите като непобедими. Стоеви срещнаха азиатките през януари в Банкок и отстъпиха с 10:21, 16:21. Габриела и Стефани, които са №14 в света, имат само една победа над Чън и Цзя в четири двубоя. Организаторите на Откритото първенство на Англия (чието първо издание е било през 1899 година) обявиха, че ще вземат всички възможни мерки срещу коронавируса и не отмениха турнира. Състезанието ще се запомни и с факта, че Виктор Акселсен (Дания) записа историческа победа в Бирмингам. Световният шампион от 2017 година и бронзов медалист от олимпийските игри в Рио 2018 спечели турнира за първи път. 26-годишният Акселсен победи на финала водача в схемата Тен Чън Чоу (Тайван) с 21:13, 21:14 за 46 минути. Датчанинът е първият европеец, който печели титлата в Бирмингам на сингъл мъже за последните 21 години. Шампионки на двойки жени станаха японките и трети поставени Юки Фукушима и Саяка Хирота, които победиха Юе Ду и Ин Хуей Ли (Китай) с 21:13, 21:15. При жените номер 2 Цу Ин Тай (Тайван) спечели на финала срещу водачката в схемата Юй Фей Чън (Китай) с 21:19, 21:15 за 44 минути. На смесени двойки шампиони са Правен Джордан и Мелати Даева Оквавианти (Индонезия), а на двойки мъже триумфираха Хироюки Ендо и Юта Ватанабе (Япония).