На 21 февруари т. г. Китай публикува официално концептуалния документ на Инициативата за глобална сигурност, който изяснява основните концепции и принципи на инициативата, както и ключовите области на сътрудничество и механизмите на платформата.
В момента светът навлиза в нов период на катаклизми и промени и броят на нестабилните и несигурни фактори в международната ситуация нараства значително.
Правилното решаване на въпроса за сигурността вече се превърна във важен и дори ключов фактор за икономическото развитие на съответните региони, отбелязва в коментар Peoples Daily онлайн.
Директорът на Международния валутен фонд (МВФ) за Азиатско-тихоокеанския регион Кришна Сринивасан, заедно с други експерти, публикува доклад „Намаляването на икономическите бариери в Азия води до по-силно възстановяване“. Според този документ тази година азиатската икономика очаква по-благоприятни перспективи, като се очита тенденция тя да стане ярка черта в развитието на световната икономика. Анализаторите казват, че се предполага, че азиатската икономика като цяло ще се възстанови тази година. Въпреки че все още има дисбаланс между държавите, икономическата ситуация може да е неравномерна, но поради относителната стабилност в Азия регионалните страни, особено тези с нововъзникващи пазари, и развиващите се страни могат да се съсредоточат върху икономическото развитие. Азиатската икономика ще изпревари развитите икономики тази година, включително САЩ и ЕС. Възстановяването на света остава зависимо от устойчивия и здравословен растеж на азиатската икономика, изтъкват анализаторите.
За разлика от азиатската икономика, която постепенно се възстановява, европейските страни преживяха поредица от сътресения миналата година, свързани с ескалацията на украинската криза, като ситуацията с възстановяването е изключително трудна. В момента Европа е изправена пред многобройни предизвикателства, като рязко нарастване на разходите за енергия, висока инфлация, огромни корпоративни загуби и падащ стандарт на живот. Перспективите за възстановяване са несигурни.
На 24 февруари ЕС одобри 10-ия пакет от санкции срещу Русия. Европа, като важен полюс в света, не успя да демонстрира подходяща стратегическа автономия, следва сляпо САЩ и налага икономически санкции срещу Руската федерация. В резултат на този подход Европа попадна в „капан на сигурността“, от който е трудно да се излезе. Днес има очевидни признаци на дълбоко потапяне на Европа в този „капан“, във връзка с което перспективите за развитие на европейската икономика ще бъдат още по-неблагоприятни.
Мирната, стабилна и сигурна среда е от съществено значение за възстановяването на световната икономика. Приоритет за Европа би трябвало да е постепенното деескалиране на украинската криза и осигуряването на по-стабилна среда за икономическо възстановяване. А Азия трябва да продължи да поддържа мирна, стабилна и сигурна среда за развитие. Отделни страни са свикнали да създават хаос, което изисква специална бдителност“, подчертава People
s Daily онлайн.
